Bookmark and Share

Yannick Verstraete vanuit Congo

Een unieke ervaring was het. Dat dacht ik als mijn collega Jef Swerts en ik, na drie maand stage in Congo, terug op Belgische bodem landden.

Zwart Afrika

De stage verliep in het kader van de coöperatie tussen de Belgische en Congolese universiteiten. Ik deed aan de universiteit van Lubumbashi mijn thesisonderzoek op methoden om de ziekten en plagen op tomatenplanten te reduceren. Het was niet alleen een heel interessante, maar soms ook een aangrijpende ontmoeting met zwart Afrika. Het contact met de plaatselijke bevolking was altijd hartelijk, en de gastvrijheid waarmee we altijd werden ontvangen, ook al was hun huisje soms niet groter dan een tuinhuisje, zal me altijd bijblijven. Het heeft mij vooral aangegrepen hoe een land met zoveel natuurlijke rijkdommen en mogelijkheden, misschien wel het “rijkste” land ter wereld, toch zo’n armoede kent. De contrasten tussen arm en rijk waren onmetelijk.

Mooie plekjes

Het project zelf verliep goed. Het was bij momenten hard zwoegen onder de tropische zon. Ook de keiharde, droge grond en de primitieve bewerkingsmethoden maakten het er ons niet gemakkelijker op. Maar gelukkig werden we altijd bijgestaan door Congolese studenten die met ons meehielpen. Ze waren altijd bereid ons de mooie en minder mooie kantjes van de stad te laten zien. Spijtig genoeg konden we nooit echt ver weg uit de stad, omdat we voor donker steeds moesten terug uit om veiligheidsoverwegingen.

De stage was in alle opzichten een onvergetelijk avontuur en ik kan alleen maar zeggen : het smaakt naar meer (en het is híer koud).