- 22.08.2025
- door Pepijn Viaene
De huizenmarkt in en rond Gent blijft jonge kopers kopzorgen bezorgen. Prijzen zijn torenhoog, bouwgrond wordt schaars en toekomstige bouwplannen zijn onzeker. In de nieuwste aflevering van de podcast Goed om weten! van HOGENT beantwoordt vastgoedexpert Pepijn Viaene de vraag van luisteraar Noor (27), die droomt van een eigen huis, maar zich overweldigd voelt door de huidige vastgoedmarkt.
Pepijn Viaene, lector en onderzoeker aan HOGENT, schetst een duidelijk beeld: vastgoedprijzen zijn historisch hoog en zullen wellicht niet snel dalen. “In 1973 betaalde je nog 9 euro per vierkante meter bouwgrond, in 2023 was dat gemiddeld 220 euro. Dat is veel sterker gestegen dan de gewone levensduurte,” zegt hij.
Geen daling in zicht
Hoewel de spectaculaire prijsstijgingen van de voorbije decennia lijken af te vlakken, is een echte prijsdaling voorlopig niet aan de orde. “Bouwgrond wordt steeds schaarser. Er wordt geen grond meer bijgemaakt. Door de geplande bouwshift zal het ruimtebeslag in Vlaanderen tegen 2040 moeten dalen tot nul. Daardoor zal bouwgrond waarschijnlijk duur blijven,” legt Pepijn uit.
Toch zijn er verschillen naargelang het type woning. Instapklare, energiezuinige woningen zullen volgens hem hun waarde behouden of zelfs in prijs stijgen. “Wie op zoek is naar een woning die volledig voldoet aan de nieuwe energienormen, wacht beter niet te lang,” waarschuwt hij.
Bouwen of renoveren?
Voor wie bouwplannen heeft, raadt de expert aan om niet te lang te wachten – maar wél goed geïnformeerd te kopen. “Koop enkel grond na overleg met de stedenbouwkundige dienst van je gemeente. Sommige bouwgronden lijken nu nog interessant, maar zullen binnen enkele jaren mogelijk niet meer bebouwbaar zijn.”
Voor kopers met een kleiner budget, of wie bereid is om zelf de handen uit de mouwen te steken, biedt renoveren een interessant alternatief. “Als je weet wat je doet, of het zelf deels kan uitvoeren, dan kan renoveren op lange termijn meerwaarde creëren. Maar in dat geval kan het lonen om nog een paar jaar te wachten, want die prijzen zouden wél licht kunnen dalen,” aldus Pepijn.
Advies voor starters
De stress die veel jonge mensen voelen rond de huizenmarkt, is volgens de expert begrijpelijk. Onzekere regelgeving, stijgende rentevoeten en dure bouwmaterialen zorgen voor een grillige markt. Toch blijft zijn advies helder: “Laat je goed informeren door de stad of gemeente waar je wil kopen. En denk goed na over je prioriteiten: wil je bouwen, renoveren of instapklaar kopen? Elk scenario vraagt een andere strategie.”
Meer weten?
- Teatime: Het ruimtelijk-economisch vastgoedmodel voor Gent
- Meer over het onderzoekscentrum Duurzaam Ruimtegebruik en Mobiliteit
Over de expert
Pepijn Viaene
Pepijn Viaene is als onderzoeker verbonden aan het onderzoekscentrum Duurzaam Ruimtegebruik en Mobiliteit waar hij onderzoek doet naar ruimtelijke waardering.
stuur een e-mail